Türkiye’nin özel sektördeki en kaliteli çay markası Çaybeyi, 50 yıldır Rize’de çay üreticileri ile birlikte çaya emek vererek Türk insanının vazgeçilmez tadını özenle koruyor.

Üreticiden alınarak fabrikaya getirilen yaş çay yaprakları herhangi bir bozulma ve kalite kaybına uğramadan, içerisindeki nemin giderilmesi için bekleme ünitesine alınır.

Misyonumuz doğrultusunda, en iyi kaliteyi yakalayarak ve güvenilirliğimiz ile yenilikçi inovatif ürünler geliştirerek ve geniş bir dağıtım ağı ile nihai müşterilere ulaştırarak, Dünya genelinde sektöründe para lideri bir marka olmak.

Ardından ön parçalayıcıdan geçirilen yapraklar kıvırma ünitesinde kırılarak, hücre özsuyunun yaprak yüzeyine yayılması sağlanır. Kıvırma aşamasında parçalanan çay yaprakları oksidasyon ünitesine aktarılır. Burada çayların karakteristik özellikleri açığa çıkarılarak renk, koku, tat ve lezzetin oluşması sağlanır. Oksidasyon çayın kalitesi için çok önemlidir. Kıvırma ünitesinde oksijene doyarak ve özsuyunu salan çay yaprakları özel ayırıcı eklerden geçirilir. Tekrar işlenmesi gereken çaylar burada ayrılarak işleme alınır.

Elek ünitesinden fermantasyon ünitesine gelen çay yaprakları kimyasal değişime uğrayarak siyah çaya dönüşür. Fermantasyon sırasında oluşan değişiklikler çayın kalitesine ilişkin renk, parlaklık, koku ve aroma gibi faktörleri doğrudan etkilediği için bu süreç Çaybeyi Filiz Çay’ın tercübeli ekibinin sıkı kontrolleri altında gerçekleşir. Fermente işlemi tamamlanan siyah çay 100 santigrat derecelik fırından geçirilerek, içindeki nemden arındırılır. Fırından çıkan çaylar partikül büyüklüklerine göre eğlenerek tasnif edilir. Hazırlanan çaylar big-bag Çuvallı aktarılır ve depolanır.

Harmanlanan çaylardan tadım yapılması için laboratuvara numune gönderilir ve burada uzman tadım ekibi tarafından çay kalitesi değerlendirilir. Değerlendirirken beş parametre dikkate alınır renk, fiziksel görünüş, posa, tat ve aroma. Bu değerlendirmeden başarıyla geçen çaylar çay paketleme ünitesine geçer. Buradaki amacımız her pakette aynı kalite ve ayni lezzeti sağlayarak ürünü müşteriye hazır etmektir.

Harmanlanan çaylardan tadım yapılması için laboratuvara numune gönderilir ve burada uzman tadım ekibi tarafından çay kalitesi değerlendirilir. Değerlendirirken beş parametre dikkate alınır renk, fiziksel görünüş, posa, tat ve aroma. Bu değerlendirmeden başarıyla geçen çaylar Çaybeyi Samsun paketleme ünitesine geçer. Buradaki amacımız her pakette aynı kalite ve ayni lezzeti sağlayarak ürünü müşteriye hazır etmektir.

Sonra Çaybeyi Filiz Çay’ın yolculuğu başlar. Kimi çayını açık içer, bir demli, kimi tek şekerli… Bazen ince belli bir bardak muhabbetlere ortak olur içinizi ısıtır, bazen günün yorgunluğunu insanın hararetini alır. Ama her nerede bir bardak çay varsa işte orada samimiyet vardır. Çay kahvaltıların baş tacı vazgeçilmezidir. Arkadaşlığın dostluğun olmazsa olmazıdır. Güzel bir manzaraya karşıda içinlir, kilometrelerce uzaklıkta izlenen gün doğumuna karşı da… Hayatımızın o kadar içindedir ki adeta yaşamımıza eşlik eder. Her seferinde de çayın yolculuğu yüzlerdeki gülümsemelere ulaşır. İşte çayın serüveni budur. Çay Rize’de üretilir tüm Türkiye’de tüketilir.